Czy dywan wełniany spełni Twoje oczekiwania?

Dla tych, którzy już się przekonali o komforcie dywanów wełnianych, zamiana na 'inny model' nie będzie łatwa. I nic dziwnego! Taki dywan robi różnice. Zarówno w projekcie pomieszczenia jak i pod stopami.

Dwa rodzaje pomieszczeń do których mogą one byś szczególnie dedykowane to salon i sypialnia.
Jedno z nich to część naszego domu, która jest dostępna dla wszystkich, nie tylko dla domowników. Drugie z kolei będzie miejscem wypoczynku z dala od hałasu i ludzi. Bez względu jednak na funkcje jakie pełni w każdej przestrzeni chcemy się czuć wspaniale. Dostępność wzorów i kolorystyka sprawia, że podejdą one znakomicie i pod bardziej klasyczne jaki i współczesne aranżacje.

Na atmosferę wnętrza nie tyko składają się główne elementy wystroju ale również akcesoria i dekory. Tym bardziej jeśli nie są to tylko wizualne elementy pomieszczenia. Niekiedy może nie być łatwo zdecydować się na wełniany dywan, tym bardziej jeśli mamy już wiele innych wydatków, a ten jak wiadomo do najmniejszych nie będzie należał. Dlaczego jednak jest on wart swojej ceny?

Zazwyczaj za ceną idzie jakość. I nie inaczej jest w tym wypadku. Takie włókno to produkt pochodzenia naturalnego, otrzymywany zazwyczaj z wełny owczej. Taki wyrób jest miękki i trwały i w dużej części zawdzięcza te właściwości, naturalnie występującej lanolinie. Natłuszcza ona włókna i zmiękcza je. Jednym z argumentów przemawiających za tak wysoką ceną dywanów wełnianych jest stopień widocznej zużywalności włókien. W porównaniu do innych dywanów, jest nie znaczny przez co możemy się nim cieszyć na dłużej. Z kolei jeśli pomieszczenie do którego planujemy wprowadzić wełnę jest często użytkowane przez dzieci, można by rozważyć zakup tańszego dywanu. Co prawda na krótszy okres użytkowania, ale za to z lżejszym serce będzie go wymieniać w razie potrzeby.

Dywany wełniane też dzielą się na kilka kategorii. Między innymi na te tkane ręcznie lub maszynowo. Sposób wytwarzania dodaje dodatkowo kunsztu i nadaje mu już bardziej artystyczny niż akcesoryjny charakter. Oczywiście żadnemu z nich niczego nie brakuje. Na tym pułapie jedynie można potęgować wrażenie dóbr ekskluzywnych. Wiadomo, że wszelkie rzeczy 'hand made' są teraz w cenie. Tkanie ręczne dywanu wełnianego pozwala na uzyskanie bardzo precyzyjnych i niepowtarzalnych wzorów. W niektórych warsztatach by dodatkowo podkreślić kunszt wyrobu, przy tkaniu używa się również jedwabiu, srebra lub złota.

Dla zwolenników naturalnych surowców, dodatkowym plusem będzie sposób barwienia dywanów wełnianych tkanych ręcznie. Otóż w tym procesie używa się jedynie barwników pozyskiwanych z roślin i minerałów, czyli pochodzenia naturalnego.