Dywan wełniany czy syntetyczny?

Dywany, chyba można z przekonaniem powiedzieć, że na nowo cieszą się popularnością. Z powrotem zagościły w naszych domach, mieszkaniach i biurach. Przez jakiś czas budziły one niefajne skojarzenia z dawnymi czasami i tandetnymi materiałami. Od jakiegoś czasu na rynek wróciły dywany, ale w lepszej, bardziej nowoczesnej odsłonie. Ponieważ zakupu takiego dodatku do mieszkania nie dokonujemy zbyt często, warto bardzo dobrze przemyśleć na czym nam zależy, ile mamy funduszy do dyspozycji.

Dywany wełniane

Jednym z coraz bardziej popularnych, ale dość drogich materiałów dywanów, jest wełna lub wełna połączona z wiskozą. Trzeba jednak poinstruować się, jak ich używać, bo można je szybko zniszczyć. Wełniane dywany "nie znoszą" gorącej wody ani silnych środków chemicznych. Są to ręcznie wykonane, odporne na działanie światła bardzo dobrej jakości dywany. Swoją doskonałą opinię zawdzięczają również miękkości w dotyku oraz ekskluzywnemu wyglądowi. Jedną z większych zalet jest ich naturalna właściwość pochłaniania wilgoci. Z jednej strony pochłaniają jej nadmiar, a za chwilę, gdy powietrze staje się suche, to ją oddają. Bardzo dobrze tłumią one hałasy, dźwięki. Są również bardzo dobrą izolacją cieplną. Ich zakup muszą jednak przemyśleć alergicy. Naturalna wełna stanowi idealną pożywkę dla pleśni i bakterii. Mole i roztocza bardzo lubią to naturalne wełniane środowisko. Jedną z opcji jest więc założenie, że decydujemy się na zakup wełnianego dywanu, ale bardzo często będziemy go czyścić i odkurzać. Niestety, niektórzy maja tak silną alergię na wełnę owczą, że nawet częste czyszczenie dywanu nie wystarczy. Warto więc to dobrze przemyśleć, zanim wydamy sporą ilość pieniędzy.

Dywany syntetyczne

Dywany syntetyczne, chociaż jak sama nazwa wskazuje, wykonane są z sztucznych materiałów, to są one dużo lepszej jakości niż te produkowane lata temu. Jedną z większych zalet syntetycznych dywanów jest to, że mimo tego, że ich materiał może być miękki i przyjemny dla stóp, to są one wyjątkowo odporne na ścieranie, brud oraz utratę kolorów. Nie ulegają one mechaceniu oraz mają delikatny połysk. Poza tym są bardzo wytrzymałe oraz nie elektryzują się. Są to dywany, które łatwo się odkurza, dzięki czemu łatwiej zachować czystość w mieszkaniu. Produkuje się je między innymi z przędzy syntetycznej, poliestru, akrylu polipropylenu. Cena jest przystępna, dzięki temu, nawet jeśli nie mamy za dużego budżetu do dyspozycji, możemy sobie pozwolić na zakup takiego dywanu.

Dywan syntetyczny to bardzo dobra opcja dla alergików, ponieważ odpycha brud i dzięki temu w jego materiale ciężko się zagnieździć pleśni. Nie mamy też podstaw, aby się obawiać czy są one bezpieczne dla dzieci i zwierząt. Do ich produkcji nie używa się żadnych toksycznych związków chemicznych. Gdyby przeanalizować procentową ilość zakupów, to okazuje się, że dywany syntetyczne są dużo częściej kupowane niż wełniane. Najprawdopodobniej zwycięża czynnik związany z ceną. Dywan wełniany jest dużo droższy niż syntetyczny.

Patrząc tylko na czynnik związany z estetyką, bogactwem wzorów i kolorów, zarówno jeden rodzaj dywanów, jak i drugi, ma nam bardzo dużo do zaoferowania.