Nowoczesne wnętrza z perspektywy dywanów

Jak dobrać dywan by nie zabić nowoczesnej atmosfery w mieszkaniu? Wybrać dywan wzorzysty czy jednolity? Które kolory najlepiej się sprawdzą? Jaki efekt chcemy uzyskać? Możliwości jest mnóstwo i na pierwszą myśl o dobieraniu spośród setek dywanów można się przyprawić o ból głowy. Jednak z odpowiedziami na kilka podstawowych pytań podobnych do tych wyżej o wiele łatwiej będzie nam podjąć decyzje o wyborze dywanu. Na te i inne pytania spróbujemy razem odszukać odpowiedź w tym artykule.

Klimat w nowoczesnej aranżacji często przedstawia się jako surowy minimalizm. Swoją świeżością i przestrzennością związaną z komfortem użytkowania zwołał sobie wielbicieli na całym świecie w tym i w Polsce. Choć takim pomieszczeniom często zarzuca się brak ciepła, to nie zawsze jest to prawdą. Oczywiście w takim wypadku wiele zależy od nasłonecznienia, kolorystyki ścian i mebli, jednak odpowiednio dobrany dywan znacznie poprawia ciepłą atmosferę wnętrza. Taki efekt możemy zaobserwować na poniższej ilustracji:

Jak widać wcale nie musi to być dywan o jednolitej kolorystyce: w całości biały lub szary - niejako kopiujący charakter wnętrz minimalistycznych. Widnieje na nim powtarzający się wzór, nieco nawet klasyczna faktura oraz kolory w jakiś sposób odstające od reszty wystroju, choć bez przesady - są stonowane i w miarę dobrze dopasowane. Nie mówimy, że jest to pomieszczenie idealne, stanowi jednak pewien wzór tego, jak można ocieplić atmosferę wnętrza.

Wzór mógłby równie dobrze być nieco bardziej modernistyczny, opisujący jakieś abstrakcyjne figury i kształty rodem z obrazów Picassa, mógłby również zawierać kontrastujące elementy w jaskrawszych kolorach tak, by ożywić wystrój. Tak jak to widać poniżej:

Dopełnieniem kolorystycznej abstrakcyjności i różnorodności w tym pomieszczeniu są poduszki, ale też oczywiście dywan, który stanowi tutaj solidną podstawę pod względem nadawania wnętrzu charakteru. Taki dywan wyraźnie eliminuje chłód, który emanuje z surowej podłogi, dzięki czemu nogi będą czuć się bardziej komfortowo.

Można również zastosować rozwiązanie bardziej typowe dla modernistycznych wnętrz, czyli wybrać dywan, który wplasuje sie w barwy pokoju - tym samym stanie się niejako bardziej transparentny i mniej się będzie rzucać w oczy. Wciąż jednak będzie spełniał swoje funkcje zarówno aranżacyjne, jak i praktyczne. Doskonale spisuje się w sytuacji gdy ktoś chce podkreślić surowość pomieszczenia, lub zwrócić uwagę na inne elementy wystroju, np. pomysłowa lampa, wygodna sofa. Oto przykład:

Pomieszczenie rzeczywiście wygląda w tym wypadku na bardziej surowe i jednolite. Gdy zależy nam na tym by zachować jednolitość, ale jednocześnie w środku było przytulnie, to strzałem w dziesiątkę okażą się dywany typu shaggy, tzw. włochacze. Zapewniają wygodę dla stóp, a jeśli kolorystyka podłogi, ścian i dywanu będą z jednej palety, tworząc harmoniczną całość - to wygodnie będzie również oczom.